Po co Ci coaching na emigracji?

Posted on Posted in Start

Nie jest Ci potrzebny, jeśli jesteś w 100% przekonany, że znalazłeś swoje miejsce na Ziemi i jesteś tu szczęśliwy.

Nie jest Ci potrzebny, jeśli Twój partner myśli tak samo.

Długo myślałam nad trzecim punktem i nie znalazłam go. W każdych innych okolicznościach coaching może być dla Ciebie użyteczny.

Coaching często (niesłusznie i niesprawiedliwie) utożsamiany jest z mową motywacyjną w stylu ‚powtarzaj za mną – jesteś zwycięzcą‘. Nic bardziej mylnego. Coach jest po to, abyś mógł się poprzyglądać swoim wyobrażeniem, obawom, marzeniom. Coach nie doradza – on tylko pyta.

Zdarza nam się, że kompulsywnie zagłębiamy się w tych samych myślach i grzebiemy w nich tak głęboko, aż nas głowa boli. Powtarzamy tą czynność kilka razy w tygodniu i wtedy z roztargnieniem odpowiedamy ‚jasne, że o tym myślałem, przerabiałem to wiele razy‘. Tylko to przerabianie nierzadko bardzo mało wnosi. Można mieć poczucie, że kręcimy się w kółko. ‚Przecież nie jest tu tak źle, a w Polsce nie ma przyszłości. Tam czeka mnie umowa zlecenie, 1200 na rękę i PIS.‘
Jakże lubimy to powtarzać. 🙂 Żyjemy za granicą 5, 10 lub 15 lat i wydaje nam się, że mając dostęp do internetu i będąc w Polsce raz w roku na święta, dokładnie wiemy co nas tam czeka. Na wigilię wuj Janusz dolewa oliwy do ognia podsycając tematy polityczne. Ciocia Jadzia ma tak niską emeryturę, że na leki jej nie starcza. Faktycznie się odechciewa.

Tymczasem w tej samej Polsce gdzieś jest lepsze życie. Ktoś właśnie dostał awans, ktoś podjął odważną decyzję i przeprowadził się do większego miasta, ktoś otworzył własną firmę, komuś urodziło się dziecko.

Życie toczy się wszędzie. Od nas zależy czego chcemy słuchać i co chcemy widzieć.

Coaching to taki proces otworzenia się na to, czego sami nie możemy dostrzec. Proces przyjrzenia się swoim emocjom i przekonaniom.
Coach odzwierciedla to, co często sami ‘przerabiamy’ wiele razy. Mówi, co słyszy, jak to brzmi. Jak o tym mówimy, czy z radością i przyśpiesza nam puls, czy raczej jesteśmy przygaszeni.

Coaching jest procesem holistycznym, uważnym na to, co wypływa u klienta z poziomu umysłu, a co z serca. Bo to z poziomu serca podejmujemy większość życiowych decyzji i nie wiadomo dlaczego, wciąż próbujemy ten głos zagłuszyć.

Coaching jest uważny na mowę ciała i oddech.

W końcu coaching uważny jest na ciszę – na to, co niewypowiedziane, a jeszcze bardziej wymowne.

Na koniec zostawiam Was z cytatem. Miłego weekendu.

 

„Coach jest kimś, kto mówi ci, czego nie chcesz słyszeć, który widzi to, czego nie chcesz widzieć – po to, żebyś był kimś, kim zawsze chciałeś być.”
Landry Tom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *